• JO:  34 medaliiCM: 191 medaliiCE:  135 medaliiJE:  1 medalie
  • Medalii de argint
    1073521
  • Medalii de aur
    1053490
  • Medalii de bronz
    1465340

descarca fisier

1. Cupa Romaniei la Seniori
Bascov- Budeasa: 12.-14.04. 2016.
Validarea doc.:12.04.’16: ora 09.h-13h.: Sed.teh.: 17:00.
Probe si dist ; K1B;C1B:K1F:C1F: 200m
K1F: C1F: K1B;C1B; 500m
K1B:C1B: K1F: 1000m
Concursul are un caracter de selectie cu urmatoarele obiective:
restructurarea loturilor de seniori (olimpic),tineret,
acest concurs este considerat o selectie pentru Cupele Mondiale,
un sportiv poate participa la toate distantele.
va puncta numai cel mai bine clasat echipaj de la fiecare club,
sportivii de la categoria CADETI, nu au voie sa participe,
data limita pentru trimiterea inscrierilor este:07.04.’16 ora 09:00.

Pastele Ortodox -16 aprilie 2017

2.Campionatul National de Primavara pt. Juniori I
Bascov _ Budeasa
Viteza (amb.mici) – Fond. 25- 27.04.2017.
Validarea actelor: 25.04.’16.;ora 09;00-13:00.Sed.Teh.: 17:00.
Validarea si Sed.Teh.va fi si pentru camp. nat. de Jun.II si Cadeti
Data limita pt. trimiterea inscrierilor J.I este 20.04.2017.ora 09:00.
Viteza: ( ambarcati mici ).
Probe si distante;
– K1.K2 B.C1.C2.B. jun.I 1000m.
– K1.K2.F.;C2.F . jun.I 500m.
– K1.K2.B.C1.C2.B.K1.K2.F.C1.F.jun.I 200m.
– Sportivii au dreptul sa concureze in 2(doua).probe de viteza.
Probele de simplu sunt o selectie pentru ramanerea sau
intrarea in lotul de J.I. (CNOPJ).(pt.cine doreste).

Fond: -probe si distante;
– K1,K2,K4.B:C1.C2.C4.B:K1.K2.K4.F. 4000m.
– un sportiv are dreptul sa participe la o singura proba.

3. Campionatul National de Primavara pt.Jun.II. si Cadet.
Bascov – Budeasa jud.Pitesti
Viteza (amb.mici) – Fond. 28.04-29.04.2017.
Validarea actelor si definivarea echipajelor pentru cei care nu participa la Camp. de Jun.I se pot face pana in data de 27.04. orele 13:00.
Sed.Teh. de la Jun.I va fi si pentru campionatul pt.Jun.II si Cadeti,
Data limita pt. trimiterea inscrierilor este 23.04.2017.ora 09:00.
Viteza: ( ambarcati mici ).
Probe si distante;
– K1.K2 B, C1.C2.B jun.II ; K1B, C1B. cadeti 1000m.
– K1.K2.F.; jun.II. K1.F.C2F.cadete. 500m
– K1.K2.B,C1.C2.B,K1.K2.F.C1.F.jun.II 200m.
– C2.F .jun.II 500m
– un sportiv la categ. Jun.II are dreptul sa conc.la doua probe,
– un sportiv la categ. Cadeti are dreptul sa conc. la o proba
Fond:- Juniori II si Cadeti
Probe si distante:
K1.K2.B, C1.C2.B, K1.K2.F.C1F. jun.II – 3000m (`20 -21’)
K1.K2.B, C1.C2 B, K1.K2.F. cadeti – 2000m (`2002 >>)
un sportiv are dreptul sa participe la o singura proba.
Vacanta de primavara a elevilor : 17.04. – 30.04.2017

4. Campionatul National al CSS- urilor Bascov-Budeasa
Data competitiei : 29.04.-01.05.2017.
Sedinta Th. 29.04.2017
Probe si dist. in conformitate cu Reg. National de Competiti.

5. Cupa Mondiala Et. I : Montemor O’Vello- Portugalia.
12.05. – 14.05.2017.
6. Cupa Mondiala Et.II ; SZEGED – Ungaria.
26.05. – 28.05.2017.
7. Cupa Mondiala Et. III : Belgrad – Serbia.
02.06. – 04.06. 2016.
8. Regata Internationala Piestany Slovakia 26-28 Mai 2017
Pentru categoriile: Jun.II si JunI

9. Regata Internationala al Romaniei Junori + U23.
Bascov- Budeasa 19.-21.05.2017 PROBE OLIMPICE
Th.meeting : – 19.05.2017 ora: 16;00.
Competition : – 20.05.2017 – 21.05.2016.
Se va considera selctie pt. C.E. de J.+U23 Beograd-Serbia
Selctie pt.C.E.J.&U23 Beograd: K1;C1;K2;C2;K4.

10. Campionate Europene Jun.&U23: Beograd – Serbia
22.06.- 25.06. 2017.

3.

11. Campionatul European de Seniori Plovdiv Bulgaria
14-16.07. 2017

12.Campionatul National de Jun.II si Cadeti – Viteza
Bascov: 02.-04.08.2017.
Termen trimitere inscrieri – 28.07.2017 ora 09:00
Validarea doc. :02.08.ora 09.:00-13:00.Sed.Th. ora 17:00
Probe si dist.; K1.K2.K4.B.,C1.C2.C4.B.; jun.II: K1.B.C1B. cadeti 1000m.
K1.C1.B;K2.C2; jun. II 200m.
K1.K2.K4.F. C1.C2.F jun.II., K1F cadete 500m.
K1. C1.F; ju.II 200m.
C1.F. cadete 200m
K1.K2.K4.B.;C1.C2.C4.B,;K1.K2.K4,F.; Cadeti/te 2000m.
Juniori II si Cadetii au dreptul sa concureze in doua probe.

13. Campionatul National de Viteza la Juniori I.
Bascov – Budeasa : 05.08. – 06.08.2017
Validarea doc.se pot face pana in 04.08. pt. cei care nu participa la Camp.de Jun.II. Sed.Th. in 02.08. ora 17:00
Termen Inscriere: 31.07. ora 09:00
Probe si dist.; K1.K2.K4.B.,C1.C2.C4.B.; K1.K2.F ; 1000m ; jun. I
K1.K2.K4.C1.C2.C4 B 500m. Jun. I
K1.K2.K4.F. C1.C2.F 500m. Jun. I
K1.B;C1B:K1.F;C1. F 200m. Jun. I
– Juniori I au dreptul sa concureze in 2(doua) probe.

14. Concurs National “Criteriul Sperantelor Olimp.” pt.Jun.II.
Bascov-Budeasa; 07.08. – 08.08 .2017.
Probe si dist. : K1.B .C1B.stg.C1B.dr.; Juniori II: 1000m,
K1.F .C1 F.dr.: C1 F.stg.:Junioare II: 500m. Inscrierile pentru Conc.Nat.”Crit. Sp.Ol.”se depun la validarea pt.
Camp. de J.II si Cadeti.
Selectia se va desfasura in felul urmator:
Partea I ea. – Toti concurentii dintr-o proba trag contra- cronometru(plecarea din 30 in 30 sec.)
Partea a II-a – Se formeaza finale-A;B;C,etc in care se intra in functie timpii obtinuti contra-cronometru.

15. Campionatele Mondiale de Juniori & U23
Bascov -Romania : 27.07.- 30.07.2017

4.

16. Campionatul National de Seniori Viteza -Sprint;
Bascov – Budeasa: 30.08.- 01.09.2017
Validarea doc.:09h -13.h: .Sed.th: ora 17;00: 30.08.2017
Termenul pt. depunerea inscrierilor:-25.08.2017;ora 09:00.
Viteza:- 200;500m;1000m.
Probe si dist. K1.K2.B.C1.C2.B;,;K1.K2. C1.F 200m..
K1.K2.K4B.; C1.C2.B.;K1.K2.K4.F.C2.F. 500m.
K1.K2..B;C1.C2.C4.B.; K1.K2.F. 1000m.
– Un sportiv poate concura in 3 probe.
– Cadeti nu au voie sa participe la acest concurs

17. Campionatul National de Tineret (U.23) –Viteza,
Bascov; 02.09.2017.
Validarea actelor si sed.th. ; 30.08.2017.PM.
Termenul pt. depunerea inscrierilor;- 27.08.2017.
Probe si dist.;K1.B, C1.B . 1000m
K1.B, C1.B. 200m
K1.F; C1.F. 500m
K1.F; C1.F. 200m
un sportiv are dreptul sa participe in doua probe.
sportivii care sunt in ultimul an de juniorat pot participa la acest
campionat care conteaza si ca selectie pentru lotul de Tineret-Sen.

18 Concurs National”Criteriul Olimpic”(selectie) pt. Jun.I.
Bascov-Budeasa; .03.09 – 04.09.2017.
Probe si dist. : K1.B, C1.stg.C1.dr.; Juniori I: 200m si 1000m,
K1.F, C1 F.dr. : C1 F.stg.: jun.I :200m si 500m
un sportiv este obligat sa concureze in ambele distante.
Depunerea si validarea inscrierilor se va face pana in data de 31.08.ora 13:00 ( in timpul validarii act. la C.N.Seniori).

19. Campionatul National de Masters
Bascov; 26.08. -27.08. 2017
A.M.:Valid.05.08 Ora.10:00 . P.M.ora 17:00 Sed.Tehnica
In timpul validari si sed.tehnice la Masters se va face si validarea si sed.th.pentru Barci Dragon.
Inscrierile se vor trimite pana in data de 21.08. 2017.
Categorii de varsta:
35 – 44 ani
45 – 54 ani
55 – 60 ani
+61 ani
Probe si distante:- K1 B, K2 B; K1 F, K2 F; C1 B, C2. B. : 200 m.
Viza medicala obligatorie in carnetul de legitimare.

5.

20. Campionatul National de Barci Dragon
Bascov – Budeasa 27.08.2017. P.M.
Sed.Tehnica impreuna cu cei de la Masters.
Inscrieri pana in data de 24.08.2017.
Categoriile: Juniori pana la 18 ani.-F;B;Mixt
Seniori pana la 39 ani,- “
Master + 40 ani “
Viza medicala obligatorie in carnetul de legimitimare.

21. Campionate Mondiale de Seniori C.Sp.- Racice Cehia
23.08.- 27.08.2017
22. Campionate Europene Natiuni si pe Cluburi- Dragon Boat.
Szeged – Ungaria. 06.-09.07.2017.
23. Campionate Europene de Maraton
Villa Nova de Gaice Portugalia 30.06.-02.07.2017

24 . Cupa Romaniei la Juniori ;
Bascov – Budeasa: 27.09. – 29.09.2017.
Inscrieri pana la data de 22.09. 2017 ora 09:00.
Validarea doc.09:00. Sed.th.:17:00 – 27.10.2017.
Probe si dist: K1.K2.K4.B,C1.C2.C4.B . 1000m
K1.K2.K4. C1.C2. F. 500m
K1.B;C.1B.K.1F.C1.F. K2B. 200m
o singura categorie de virsta jun .pina la 18 ani.
un sportiv poate concura in doua probe,
cel mai bine clasat echipaj de la un club, din fiecare proba, va puncta in clasamentul general.
clubul care acumuleaza cele mai multe puncte ,va primi
„Cupa Romaniei”

25. Campionatul National de Maraton Juniori si Seniori.
Bascov-Budeasa 30.09.2017.
Probele si distantele in conformitate cu Reg.Int.(ICF) vor fi publicate in
timp util pe situl FRKC.

Comisia Centrala de Competiti Canoe Sprint
Pres.Gheorghe Toth

COMPETITII INTERJUDETENE ORG. DE CLUBURI

1.Cupa “Timisoara” (CSS 1) – 07.-09.Aprilie 2017.
2. Memorial St.Heder si V.Alexandrescu –Timisoara 22-24.04.’16
3. Bega Maraton Timisoara – Timisoara 22.05.2016
4.Cupa CSM Pitesti – Pitesti 26.05. -28.05.2017
5.Trofeul Portilor de Fier – Orsova 02.06. -04.06.2017
6.Cupa C.N.Hunedoara – Lacul Cincis 24.06.-26.06.2016
7.Cuncurs de Maraton – Mures( Cupa C.S.West)
01.-02.07.2016
8.Cupa CSS6 Bucuresti – Herastrau 08.07.2017
9.Cupa Danubius Tr.Mag. – Turnu Magurele 24.09.-26.09.2017
10. Cupa Nautic Banat – Timisoara 16.10.2016.

In situatia in care si alte cluburi organizeaza competiti interne ,la cerere vor fi introduse in calendarul competional 2017.

6.

Regulament de participare la competiti:

Inscrierile pentru competitiile nationale se vor trimite cu 5 zile inainte de inceperea concursului ( ora 09;00 –inceperea validarii actelor) pe adresa FRKC: romanian.canoe@yahoo.com- conform formularelor de inscriere afisate pe situl www.kaiac.ro
Centralizarea inscrierilor depuse in timp regulamentar va fi afisata pe situl federatiei dupa 24 h.
In situatia in care vor exista probe in care s-au inscris mai putin de 3(trei) echpaje,sportivii din acele probe vor putea fi inscrisi in alte probe, modificarile fiind trimise la FRKC cu maxim 48h inaite de
inceperea orei in care se valideaza actele – 09:00.
ATENTIE! NUMAI SPORTIVII DIN PROBELE IN CARE NU S-AU INSCRIS 3(trei) SPORTIVI SE VOR REDISTRIBUI
Orice inscriere care nu se va incadra in aceste reglementari nu va fi acceptata.
SPORTIVI CARE VOR FI RETRASI LA SEDINTA TEHNICA, NU VOR MAI AVEA DREPTUL SA PARTICIPE LA NICI O PROBA. IN CAZUL IN CARE MAI SUNT INSCRISI INTR-UN ALT ECHIPAJ, INTREG ECHIPAJUL VA FI EXCLUS. ( exceptie fiind numai cazurile medicale justificate cu documente oficiale).

Comisia de Competiti
Presedinte: Prof. Gheorghe Toth
Toth Gheorghe

Intocmit: Gh.Toth